Szemészeti szakorvosi vizsgálat

Szemészeti szakorvosi vizsgálat

Mi történik a szemész orvosnál?

A szemészeti szakorvosi vizsgálat elején anamnézis-felvétel történik, mely során célunk a páciens kórtörténetének (szemészeti vagy egész szervezetet érintő társbetegségek, korábbi kezelések, beavatkozások, családban előforduló betegségek), valamint panaszainak részletes megismerése, rögzítése.

Ezt követően történik egy látóélesség-vizsgálat, amikor egy erre a célra szerkesztett táblán lévő, csökkenő méretű számsort vagy betűsort, gyerekeknél rajzolt figurákat kell felismerni, szemüveg nélkül, és szükség esetén szemüveges korrekcióval. Ebben van segítségünkre a számítógépes fénytörésvizsgálat, amely a szem esetleges fénytörési hibáját dioptriában adja meg.

Ezután megmérjük a szem belnyomását egy levegőbefúvásos módszerrel, a szemet nem érintve, vagy szükség esetén érzéstelenítő csepp használata után egy szemhez egy pillanatra hozzáérő apró eszközzel.

Majd következik a réslámpás vizsgálat, mely egy olyan nagyítórendszer, amivel az orvos át tudja nézni a szemgolyó különböző anatómiai rétegeit, a kötőhártyát, a szaruhártyát, a szivárványhártyát, a szemlencsét és az üvegtestet, majd a szemfenék állapotát is.

Szükség esetén optikai koherencia tomográfiát (OCT) is végzünk központunkban, mely során mikroszkópos felvételek segítségével kapunk információt kapunk a szemfenék esetleges kóros elváltozásairól, de a zöldhályog okozta látóideg károsodásról is tájékozódhatunk.

Néhány szemészeti kórkép esetén szemészeti ultrahang vizsgálatra is sor kerül.

A vizsgálat után a pácienssel megbeszéljük az esetleges szemészeti teendőket, szükség esetén kezelést javaslunk, mely lehet konzervatív (pl. szemcseppes, kenőcsös, egyéb gyógyszeres) vagy műtéti megoldás. Ha gyógyszeres cseppeket, esetleg kenőcsöt ír fel a szakorvos a betegség kezelésére, akkor arról is részletes és érthető tájékoztatást ad, hogy hány alkalommal, meddig és hogyan kell megfelelően használni az adott orvosságot.

 

Gyakori szemészeti állapotok, betegségek, tünetek

 

Fénytörési hibák

Sok esetben derül ki a vizsgálatkor, hogy dioptriás szemüveges korrekció nélkül gyenge a látás, dioptriás korrekcióval azonban akár 100%-os látóélességet is el tudunk érni. Olyan eset is gyakori, amikor a meglévő szemüveggel már nem jó a látás, de a szemüvegdioptria változtatásával megfelelő eredményt tudunk elérni. Ilyenkor a szemészeti vizsgálat során az egyik leggyakoribb vizsgálati eredményt kapjuk, vagyis fénytörési hibát diagnosztizálunk.

 

Gyulladt szem

A vörös, gyulladt szem nagyon gyakran előforduló panasz a szemészeti rendeléseken. Hátterében többféle ok állhat, és a vizsgálat célja, hogy ezen okokat elkülönítsük egymástól. Gyulladt, vörös szemet okozhat bakteriális vagy vírusos eredetű, legtöbbször ártalmatlan és jól kezelhető kötőhártya-gyulladás, de fájdalmat és fényérzékenységet is okozó szivárványhártya-gyulladás, valamint egyes súlyos, akár komoly látásromlást okozó kórképek, és a szem felszínes sérülése is. Külön figyelmet igényel, ha kontaktlencsés szemen veszünk észre gyulladásos jeleket.

Emellett a vörös szem oka lehet az allergiás eredetű gyulladás is, mely egyik fő tünete a szem viszketése. A könnytermelés vagy könnyelvezetési problémák miatt kialakuló száraz szem által kiváltott, idültté váló szemfelszíni gyulladás pedig állandó irritáció érzést, idegentest érzést, szúródást, de akár zavaró mértékű könnyezést is okozhat. Napjainkban a sokszor napi 6-8 órás számítógép előtt töltött munka is kialakíthat szemfelszíni betegséget, mely már egész fiatal korban megjelenhet és zavaró, kezelendő tüneteket okozhat.

 

Látásromlás

A szemészeti rendelésen jelentkező páciensek sok esetben látásromlással jelentkeznek vizsgálatra. A látásromlás alapvetően lehet gyors, akár hirtelen bekövetkező és lehet lassan, fokozatosan kialakuló is, emellett fájdalommal is járhat. Amennyiben gyors, akár órák, napok alatt bekövetkező látásromlást észlel a páciens, azonnali szemészeti vizsgálat szükséges, mert a háttérben lévő eltérés gyors beavatkozás esetén sokszor jobban gyógyítható. A látásromlás okai változatosak, legtöbbször a szaruhártya betegségei, a szemlencse elszürkülése, az üvegtest és/vagy a látóideghártya betegségei vezethetnek ide, de a látóideg, vagy a központi idegrendszer betegségei is okozhatják.

 

Szürkehályog

A szemlencse elszürkülése fokozatos látásromlást okoz az esetek döntő többségében. A homályos látás mellett a színek fakulása, tompulása is gyakori panasz. Amennyiben a szürkehályog okozta látásromlás a páciens mindennapi tevékenységét zavarja, javasolt a műtéti megoldás, melyet központunkban is el tudunk végezni. A mai modern technika mellett már kevés lencsehomály esetén is biztonsággal elvégezhető a műtét, sőt, nagyobb dioptriájú szemüveg hordása esetén is szóba jön ún. refraktív típusú lencsecsere bizonyos életkor felett, ha a szemüveg nélkülözése a páciens célja és elvárása. Az egynapos beavatkozásként végzett, fájdalommentes, rövid műtét során az elszürkült, és/vagy már nem jól funkcionáló lencse helyére különböző típusú műlencséket ültetünk (egyfókuszú, többfókuszú, nyújtott fókuszú) a pácienssel történő részletes megbeszélés és az igények felmérése után.

 

Glaukóma

A köznyelvben gyakran zöldhályogként emlegetik a glaukómát, mely a látóidegünk betegsége. Kezelés nélkül látótéreltérésekhez, és akár látásromláshoz is vezethet. Mivel az esetek döntő többségében panasz- és tünetmentesen alakul ki, 40-45 éves kor felett szemészeti szűrővizsgálatot javaslunk 1-2 évente, ahol az egyébként igen gyakori zöldhályog szűrése is minden esetben megtörténik. A kialakult és időben diagnosztizált zöldhályog legtöbbször nagyon jól kezelhető szemészeti betegség.

 

Látóhártya- és/vagy érhártya betegségek

Az emberi szem retinája, vagyis látóideghártyája specializált idegsejtek segítségével közvetíti a szembe érkező információkat a látóidegen keresztül az agyunk felé. Ezek a módosult idegsejtek többféle betegség következtében károsodhatnak, illetve veszíthetnek funkcióikból. Ezen betegségek vizsgálatára, diagnosztizálására is képesek vagyunk központunkban, biomikroszkópos és OCT vizsgálatok segítségével.

Az egyik leggyakoribb, a köznyelvben makuladegenerációként említett betegség a látóhártya központi, éleslátást adó területének főleg idős korban kialakuló degenerációja, pusztulása. A „száraz” típusú és idős pácienseken sajnos gyakran kialakuló makuladegeneráció általában fokozatos, lassú látásromlást okoz. Elvész az olvasási képesség, torzul a látás. A ritkábban előforduló, „nedves” típus viszont viszonylag gyors látásromlást képez okozni. Az időben diagnosztizált esetekben sokszor azonban képesek vagyunk a folyamat lassítására, vagy részleges visszafordítására.

 

Az üvegtest betegségei

A szem belsejét nagyrészt kitöltő kocsonyás anyag, az üvegtest szintén többféle kórkép által lehet érintett, és ismertek az üvegtest- és a retina határfelületi betegségei is, melyek látásromlást, torzlátást okozhatnak. Az üvegtest vizsgálata szintén része az alapos szemészeti szakvizsgálatnak.

 

A szemhéjak betegségei

A szemhéjaink feladata elsősorban a szemgolyó védelme, folyamatos nedvesítése és a szemfelszínek tisztán tartása.

A szemhéjak kóros állapotai a gyulladásos megbetegedések, melyek látható pirossággal, duzzanattal és akár fájdalmas panaszokkal járnak. A szemhéjakon kialakulhatnak jó- és rosszindulatú daganatok is, melyek jellemzően műtéti eltávolítást igényelnek.

A szemhéjak különböző okok miatt csünghetnek, bőrük lazává válhat, mely esztétikai probléma mellett a látást is képesek zavarni, így műtéti indikációt jelenthetnek.

A szemhéjszélek be- illetve kifordulása szintén zavaró gyulladásos, szemszúródásos, könnyezéses panaszokhoz vezetnek, de a befelé forduló szemhéjszél a szempillák szemfelszínt dörzsölő hatása miatt komoly, akár látást is érintő problémákhoz is vezethet.

Az alsó szemhéjon jelentkező „táskásodás” szintén esztétikai problémát okozhat.

A különböző szemhéjrendellenességek esetén mindig egyénre szabott kezelés szükséges, melyet szakorvosainkkal folytatott részletes vizsgálat és megbeszélés előz meg.

 

Gyermekszemészeti szakrendelés

Gyermekszemészeti szakrendelésünkön tapasztalt gyermekszemész szakorvos vizsgálja ki a gyermekek fénytörési hibáit, esetleges szemüvegigényét. Emellett gyulladásos kórképek, látásromlást okozó megbetegedések és a kancsalság különböző formáinak vizsgálata, kezelése, de egyéb speciális gyermekszemészeti kórképek diagnosztizálása és esetleges kezelése is lehetséges a szemészeti rendelésen.