Hasi sebészeti szakorvosi vizsgálat

Hasi sebészeti szakorvosi vizsgálat

Sebészetünk sok beavatkozása "egynapos műtét" keretében történik

Az utóbbi évtizedek orvos technológiai fejlődése alapjaiban változtatta meg a sebészetben évszázadok alatt kialakult gyakorlatot. Olyan műszerek jelentek meg, amelyekkel valóra vált az utópia – nem a beteget kell „kinyitni” az orvos számára, hanem az orvost kell „bejuttatni” a megbetegedés helyére.

Az egynapos sebészet az elmúlt 15 évben terjedt el. Jellemzően a betegek bejönnek a műtét napján, megtörténik az operáció, és még aznap vagy másnap reggel hazamehetnek. 1 hét múlva teljes terheléssel dolgozhatnak.

hasi sebészet

Előnyök

  • Legtöbb esetben picik a vágások, ráadásul olyan helyen vannak, ahol nem láthatók
  • A fájdalom elhanyagolhatóan kicsi 
  • A kiújulás elhanyagolhatóan kevés
  • Gyorsabb a munkába való visszatérés

Mi a kulcslyuk-sebészet kulcsa?

A felépülés sebességét nem feltétlenül a műtét „nagysága”, hanem a hasfalon ejtett sebzés mérete, a szövetroncsolás mértéke határozza meg. Vagyis a lehető legkisebb úton kell „bejutni” az operálandó területre.

Minimál invazív néven is ismeretes ez az eljárás. Eredményeképpen a beavatkozások után a fájdalom jóval kisebb, a rehabilitáció sokkal gyorsabb, a kozmetikai eredmény jobb, a késői szövődmények (pl. sérvek) előfordulása ritkább. Másik nagy előnye, hogy a rövid kórházi tartózkodás miatt a gyulladásos szövődmények igen ritkák Egyes vélemények szerint a sebészeti műtétek több mint 60%-a végezhető ebben az ellátási formában.

Korábban egy epeműtét miatt egy hétig feküdt a páciens kórházban, 6 hét múlva térhetett vissza a munkahelyére. Ma 1 nap után távozhat a beteg, 1 hét múlva gyakorlatilag panaszmentes. Mutatós a különbség a sérvműtétek esetén is, ahol a háló beültetéssel végzett beavatkozások egy részénél szinte azonnal megengedett a terhelés.

Milyen eszközöket használunk?

Az elektronika, a finommechanika fejlődése tette lehetővé a laparaszkóp megalkotását, ami valójában egy vékony cső. Vékony kábelhez csatlakozik, amiben olyan hajlékony műanyag vagy üvegszálak vannak, amelyek vezetik a fényt. Ennek segítségével az orvos bejutva a szervezetbe, oda bejuttatva apró műszereket – roncsolás nélkül gyógyíthatja a beteg területet.

Epe problémák

Az epe egyike az emésztéshez nélkülözhetetlen nedveknek. A zsírok feloldásában van szerepe. Sokan nem tudják, hogy a máj termeli nagy mennyiségben. Akkor mi is az az epehólyag és miért kerül szóba olyan gyakran hasi fájdalom kapcsán? Amikor éppen nem táplálkozunk  nincs szükség a zsírok feloldására. Ilyenkor a szervezetünk az epehólyagba irányítja az epét, mely ott besűrűsödik. Ennek a folyamatnak a következménye, hogy időnként kristályok válnak ki a sűrű oldatból, melyek köveket formálnak. Ezek a sokat emlegetett epekövek

A sérv

Mi a veszélye a sérvnek? Alapvetően a sérv sok kellemetlenséget okozhat, vannak esetek, amikor komoly fájdalommal is jár vagy székrekedést okoz. Ám igazi veszélye az, ha a sérvtartalom kizáródik. Ilyenkor a kitüremkedett szervek visszaútja lezárul, a kiszorult rész megduzzad, kézzel visszailleszthetetlen. Ebben az esetben a kizáródott sérvtartalom vérellátása veszélybe kerül, esetleg megszűnik, így a szerv elhalhat. Ha például bélszakasz záródik ki és hal el, akkor életveszélyes állapot, bélelzáródás alakul ki, ami azonnali sebészi beavatkozás nélkül szinte biztosan halálhoz vezet.

Ez a folyamatosan jelenlévő veszély az oka annak, hogy minden sérv esetében a mihamarabbi operáció az optimális megoldás. Annál is inkább, mivel minél kisebb a sérv, annál kevesebb szövődménnyel, jobb eredménnyel operálható.